Wenecja nasuwa kilka odruchowych skojarzeń – to gondolierzy w pasiastych podkoszulkach, aromatyczna kawa, wyjątkowe, słodkie wypieki i przepiękne, stare kamienice. Jest to jedno z najpopularniejszych włoskich miast, odwiedzane każdego roku przez tysiące turystów; wiele osób chce samodzielnie przekonać się, jak to jest, gdy po mieście należy przemieszczać się za pomocą gondoli, spróbować najlepszych specjałów włoskiej kuchni czy doskonale się zabawić podczas słynnego karnawału.

 

Trwający obecnie Festiwal Filmowy w Wenecji odbywa się tak naprawdę na pobliskiej wyspie Lido – nie zmienia to faktu, że ten najstarszy festiwal filmowy to wydarzenie o wyjątkowej randze w świecie filmu. Powołana w 1932 roku impreza odbywa się od 1937 roku niezmiennie w tym samym miejscu – w Palazzo del Cinema. Uczestnictwo w festiwalu to wyjątkowe wyróżnienie, co nie zmienia faktu, że najważniejsze pozostają niezwykle cenne nagrody. Najlepszy film nagrodzony zostaje Złotym Lwem, najlepsza reżyseria – Srebrnym Lwem, a najlepsi aktorzy otrzymują Puchar Volpiego. Najlepszy debiut pełnometrażowy zostaje uhonorowany Lwem Przyszłości, a za scenariusz lub zdjęcia przyznaje się Złotą Osellę. Od 1970 roku przyznawana jest także nagroda za całokształt twórczości – Honorowy Złoty Lew.

Kilka słów o polskich akcentach

W wieloletniej historii weneckiego festiwalu znalazło się także kilka polskich akcentów. Polskie filmy nagrodzono dwukrotnie Złotym Lwem – to Rok spokojnego słońca Krzysztofa Zanussiego (1984) oraz Trzy kolory: Niebieski Krzysztofa Kieślowskiego (1993). Honorowego Złotego Lwa otrzymali natomiast Roman Polański (1993) i Andrzej Wajda (1998). Warto wspomnieć także o tym, że przez dekadę, między rokiem 1969 a 1979, nie przyznawano Złotego Lwa. Do przerwy przyczyniło się kontrowersyjne przyznanie głównej nagrody filmowi Artyści pod kopułą cyrku: bezradni.

Kilka słów na temat tegorocznej edycji

72 Festiwal Filmowy w Wenecji trwa od 2 do 12 września 2015 roku. Przewodniczącym jury mianowano meksykańskiego reżysera i scenarzystę Alfonso Cuaróna – reżysera takich filmów jak Wielkie nadzieje, Harry Potter i więzień Azkabanu czy obsypanej Oscarami Grawitacji. W jury zasiadają także między innymi aktorki Diane Kruger i Elizabeth Banks, włoski reżyser Francesco Munzi oraz polski reżyser Paweł Pawlikowski. Podczas ceremonii otwarcia zaproszeni goście obejrzeli projekcję filmu Everest; festiwal zamknie chińska produkcja Mr. Six. Choć większość festiwalowych emocji oraz najważniejsza część programu – przyznanie nagród – nadal przed nami, już teraz wiele emocji budzą takie tytuły jak Equals czy Dziewczyna z portretu (The Danish Girl), gdzie w główną rolę wciela się laureat tegorocznego Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową, Eddie Redmayne.

Językowy sposób na turystów

Wenecję warto jednak odwiedzić o każdej porze roku i nie tylko wtedy, gdy pojawiają się tam najznamienitsi przedstawiciele świata filmu. Warto wspomnieć o tym, że miejscowy dialekt jest niezrozumiały dla większości przybyszów „zza wody”, czyli z lądu. Dzięki zachowaniu dialektu wenecjanie nadal kultywują weneckie wartości; daje im on także odrobinę prywatności wśród wszechobecnych turystów.